دیفر نیوز

استفاده از حجاب راهی برای شهرت در اینستاگرام

برخی از دختران محجبه که معنای حجاب را درک نکرده‌اند!

مجله آنلاین دیفرمگ-دیفرنیوزبرخی از دخترانی که حجاب برتر را برگزیده‌اند، تب خودنمایی در آن‌ها بالاست و رفتار و ظاهرشان در اینستاگرام هیچ شباهتی با یک دختر محجبه ندارد.

شبکه‌های اجتماعی که این روزها به‌وفور بر روی گوشی‌های تلفن هوشمند قابل‌استفاده و نصب است  و به‌نوعی تمام اقشار جامعه را درگیر خودکرده است حالا این اواخر به قشر چادری رسیده است. هرکدام علاوه بر مزایایی که دارند همراه با خود انبوهی از مشکلات جدید را وارد جامعه کرده‌اند. اینکه یک زن یا دختر مانتویی بدحجاب باشد چندان عجیب نیست، اما حساسیت‌ها زمانی برانگیخته می‌شود که شاهد خودنمایی دختران و زنان چادری در فضای مجازی باشیم. درواقع آسیب شبکه‌های اجتماعی گریبان گیر این قشر از جامعه هم شده است. دخترانی که از چادرشان در جهت لایک گرفتن استفاده می‌کنند.

تبِ دیده شدن به هر قیمتی

هستند دخترانی که حجاب برتر را برگزیده‌اند، اما رفتار و ظاهرشان هیچ شباهتی با یک دختر محجبه ندارد، البته اشاره به‌ظاهر چادری‌هایی است که آن را هدیه اسلام و تاج بندگی می‌دانند،  آن‌کسانی که نه به دلیل خاصیت حاکمیتی چادر و نه مدلینگ بودن و طراحی آن بلکه به دلیل خاصیت ارزشی و محتوای عمیق دینی و فرهنگی  آن چادری شدند و به آن وفادار ماندند. اما عده‌ای دیگر تنها چادر بر سر گذاشتن را کافی دانسته و با انتشار عکس‌هایی با سبک مدلینگ ارزش آن را پایین می‌آورند. با این استدلال که این فقط یک عکس است و اینجا فضای حقیقی نیست خود را توجیه می‌کنند و با  بهانه‌های متعدد، برای خودشان حکم شرعی صادر می‌کنند. این جمله را حتماً شنیده‌اید، باحجابت مدافع باش، ولی  برای بعضی  تشخیص این‌که در کدام فضا و چگونه با چادر مدافع حیا و کانون خانواده‌ات باشی و نباید جلوی دیده‌های نامحرم آن حریم  به اشتراک گذاشته شود به‌درستی صورت نگرفته است  و لباسی که قرار بر پوشاندن جسم را دارد، وسیله‌ای شده است که خودآرایی افراطی را نمایش دهند.

دختران به ظاهر محجبه، هر روز به یک بهانه‌یی جدید برای بالا رفتن فالور و لایک کاری انجام می‌دهند. یک روز به بهانه‌ی آموزش بستن شال و روسری، صورت‌های پر از آرایش خود را نشان می‌دهند و روز دیگر با داب‌اسمش‌ها و رفتارهایی دور از شان و منزلت بانوی محجبه در اینستاگرام پست می‌گذارند. این رفتار دو گانه از سوی بیشتر مردم نه تنها جذابیتی ندارد بلکه مورد ناراحتی افراد مومن نیز قرار گرفته است.

تبرج یعنی برج کردن خود!

تبرج یعنی نمایاندن خود به دیگران و جلب‌توجه آنان، یعنی خود را در معرض نمایش و دید دیگران قرار دادن . حال این جلب‌توجه و خودنمایی یا به تعبیر رسای قرآنی، “تبرج” که برای زنان حرام شمرده‌شده است می‌تواند از طریق نوع حجاب ظاهری باشد یا از طریق نوع گفتار یا نوع رفتار و حرکات و….

دین مبین اسلام زنان را از خودنمایی نهی می‌کند اما دیدگاه‌های انحرافی کمپین‌هایی از این دست براین است که همان میزان که انتشار تصاویر برهنه زنان در شبکه‌های اجتماعی و فضای مجازی موجب گسترش بی‌حجابی می‌شود، انتشار تصاویر زنان محجبه نیز می‌تواند به گسترش پوشش اسلامی منجر شود که البته در این نوع نسخه‌پیچی غیر همسو اما یکسان می‌توان رد پای اسلام آمریکایی به تعبیر امام خمینی(ره) و تشیع انگلیسی به تعبیر مقام معظم رهبری را مشاهده کرد.

اما حداقل انتظار، این است که بانوان مومنه و متدینه از انتشار عکس های شخصی که مربوط به تصاویر آرایش شده ی شان هست تجدید نظر کنند. و برای ترویج حجاب اسلامی به راه های دیگر پر اثری به غیر از انتشار تصاویر شخصیشان بپردازند از قبیل ترویج داستان ها و کتاب های مبلغ حجاب و یا ترویج مسائل انگیزشی در تایید حجاب و یا تبلیغ منطق حجاب و همچنین بازگو کردن مضرات بی حجابی و بی عفتی و صدها راه دیگر که قطعا اگر روی آن تامل شود راه های بیشتر و بهتری برای آن پیدا خواهند کرد.

منبع
به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان،
برچسب ها

دیگر پست‌های دیفرمگ

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید

بستن
بستن