یک دقیقه مطالعه

کتاب چهار میثاق

با کلام خود گناه نکنید!

مجلۀ ایده و آموزش دیفرمگ: در کتاب چهار میثاق، اثر دون میگوئل روئیز اولین میثاق را می‌خوانیم که با کلام خود گناه نکنید.اولین میثاق مهم‌ترینِ آن‌ها، و همچنین دشوارترین آنهاست. این میثاق به قدری مهم است که تنها به کمک آن شما قادر خواهید بود به مرحله‌ای از وجود ارتقا یابید که من آن را بهشت زمینی می‌خوانم.

اولین میثاق این است: با کلام خود گناه نکنید. خیلی ساده به نظر می‌آید، اما خیلی خیلی قدرتمند است.

چرا کلام؟ کلام شما قدرتی است که برای آفرینش در دست دارید. کلام موهبتی است که مستقیماً از سوی خداوند به شما داده شده است. در سفر آفرینش عهد قدیم، هنگامی‌که از آفرینش جهان سخن می‌رود، گفته شده: «در آغاز کلمه بود، و کلمه نزد خدا بود، و خدا کلمه بود.» شما از طریقِ کلام توانِ آفرینندگی خویش را بیان می‌کنید.

منتخب روز 20 شهریور
منتخب روز 20 شهریور

از طریق کلام است که همه چیز را متجلی می‌کنید. به هر زبانی که سخن بگویید، نیت شما از طریق کلام متجلی می‌شود. آنچه آرزو می‌کنید، آنچه احساس می‌کنید، و آنچه حقیقتاً هستید. همه از طریق کلام متجلی می‌شود.

کلام قدرتمندترین ابزاری است که به عنوان موجودی بشری در اختیار دارید، و این ابزار جادویی است. اما مانند شمشیری دو لبه، کلام شما می‌تواند زیباترین رویاها را بیافریند و یا همه چیز را در اطراف شما نابود سازد. یک لبۀ آن استفاده نادرست از کلام است، که دوزخی واقعی می‌سازد. لبۀ دیگر آن بی‌عیب و نقص بودن کلام است، معصوم بودن آن است، که فقط زیبایی، عشق و بهشت زمینی را می‌آفریند.

غیبت یکی از شکل‌های مهم ارتباط در جامعۀ انسانی است. این راهی است که آدم‌ها را به هم نزدیک می‌کند، چون ما وقتی می‌بینیم کسی همان احساس بدی را دارد که ما داریم، احساس بهتری پیدا می‌کنیم. ضرب‌امثلی قدیمی می‌گوید: «بدبختی شراکت را دوست دارد.»

کسانی‌که در جهنم رنج می‌برند، نمی‌خواهند تنها باشند. ترس و رنج بخش مهمی از رویای این سیاره هستند، و از این راه است که رویای سیاره، ما را مغموم می‌کند.

 

برچسب ها

دیگر پست‌های دیفرمگ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن