یک دقیقه مطالعه

هنر همیشه بر حق بودن

دستت را رو نکن

مجله آنلاین دیفرمگ؛ در این چند روز قراره که کتابِ «هنر همیشه بر حق بودن»، بخوانیم در این کتاب 38 راه برای پیروزی در هنگامی‌که شکست خورده‌اید، را نویسندۀ کتاب آقای«آرتور شوپنهاور» ارائه می‌دهد.

منتخب روز 31 شهریور
منتخب روز 31 شهریور

دستت را رو نکن

اگر می‌خواهید نتیجه‌ای بگیری، نباید بگذاری قابل پیش‌بینی باشد، بلکه باید مقدمات را یک‌به‌یک بدون جلب توجه، و به طور درهم برهم در طی بحث به رقیبت بقبولانی:

در غیر این صورت او را به انواع سفسطه‌ها مبادرت خواهد کرد. اگر مطمئن نیستی که رقیبت این مقدمات را قبول کند، باید مقدماتِ این مقدمات را مطرح کنی؛

به عبارت دیگر باید مقدماتِ برخی از این مقدمات را به هر طریقی به رقیب خود بقبولانی. به این  ترتیب تا زمانی که رقیبت همۀ مقدمات لازم را قبول نکند نقشه‌ات مخفی می‌ماند، و بنابراین با دور زدن او به هدفت می‌رسی.

این ترفندی است که به هیچ مثالی نیاز ندارد.

آرتور شوپنهاور، فیلسوف نامدار آلمانی، در این کتاب، که اثری منحصر به فرد در این رهنمودها به ظاهر آنچه اصل است غلبه بر حریف به هر تدبیری است، و غالباً مطالبی آمده است که جنبۀ جدلی دارد، نه استدلالی با این حال، از منظری دیگر، خواننده در این کتاب با برخی آفات و استدلال آشنا می‌شود، آفاتی که به کرات در گفت‌وگوها و بحث‌های روزمره نیز رخ می‌نمایند

دیگر پست‌های دیفرمگ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن