یک دقیقه مطالعه

آخرین میثاق از چهار میثاق (بخش اول)

بریده ای از کتاب چهار میثاق

مجله آنلاین دیفرمگ؛ بریده ای از کتاب چهار میثاق اثر میگوئل روئز را با هم می‌خوانیم. اولین میثاق: با کلام خود گناه نکنید. دومین  میثاق: هیچ چیز را به خود نگیرید. سومین میثاق: تصورات باطل نکنید. چهارمین میثاق: همیشه بیشترین تلاشتان را بکنید.

این فقط یک میثاق دیگر است، اما اجازه می‌دهد که سه میثاق دیگر به عادات عمیقاً ریشه‌داری مبدل شوند. میثاق چهارم در مورد عمل به سه میثاق قبلی است: همیشه بیشترین تلاشتان را بکنید.

در هر شرایطی همیشه نهایت تلاشتان را بکنید، نه بیشتر و نه کمتر. اما به خاطر داشته باشید که بیشترین تلاش شما همواره یکسان نیست. همه چیز زنده است و دائماً در حال تغییر، پس گاهی اوقات بیشترین تلاش شما از کیفیتی عالی برخوردار است و گاهی اوقات به اندازه کافی خوب نیست.

وقتی صبح سرحال و پر انرژی از خواب بیدار می‌شوید، بیشترین تلاشتان بهتر از زمانی است که شب است و خسته هستید. بیشترین تلاش شما وقتی سالم هستید نسبت به وقتی که گیج هستید متفاوت است. بیشترین تلاش شما بستگی به این دارد که خوشحال هستید یا ناراحت یا خشمگین یا حسود.

منتخب روز؛ 26 شهریور
منتخب روز؛ 26 شهریور

بیشترین تلاش شما نسبت به حالات روزانه‌تان، ممکن است از یک لحظه به لحظه‌ی دیگر فرق کند، از یک ساعت به ساعت دیگر و از یک روز به روز دیگر. بیشترین تلاش شما همچنین ممکن است با گذشت زمان تغییر کند. با عادت کردن به این چهار میثاق، بیشترین تلاش شما به تدریج به مرتبۀ بهتری می‌رسد.

فقط بیشترین تلاشتان را بکنید و این قانون را در همۀ موقعیت‌های زندگی خود مراعات کنید. مهم نیست که بیمار یا خسته باشید- وقتی بیشترین تلاشتان را بکنید-جایی برا قضاوت و احساس تقصیر نمی‌ماند.

و اگر خود را مورد قضاوت قرار ندهید به هیچ وجه احساس گناه، سرزنش و تنبیه خویش دچار نمی‌شوید. با انجام دادن بیشترین تلاش در همه ی موارد، طلسمی عظیم را که تحت نفوذش بوده‌اید باطل می‌کنید.

مردی بود که میخواست از رنج رها شود، پس به معبدی بودایی رفت تا استادی پیدا کند که در این راه کمکش کند. او نزد استاد رفت و پرسید : «استاد، من اگر چهار ساعت در روز به مراقبه بپردازم، چه مدت طول می‌کشد تا از رنج رها شوم؟»

استاد به او نگاهی انداخت و گفت: «اگر روزی چهار ساعت مراقبه کنی، شاید پس از ده سال بر رنج‌هایت فائق بیایی.»

با این اندیشه که می‌شود بهتر از این عمل کرد، مرد پرسید: «آه! استاد اگر بتوانم روزی هشت ساعت مراقبه کنم چه مدت طول می‌کشد تا به این تعالی برسم؟»

استاد به او نگریست و گفت: «اگر روزی هشت ساعت مراقبه کنی، شاید بتوانی طی بیست سال به این تعالی برسی.»

مرد پرسید: «چرا اگر بیشتر تلاش کنم، بیشتر طول می‌کشد؟»

استاد پاسخ داد: «تو به این دنیا نیامده‌ای که زندگی یا شادی‌ات را قربانی کنی. تو برای زندگی کردن، برای شاد بودن و برای عشق ورزیدن آمده‌ای. اگر با دو ساعت مراقبه در روز بتوانی بهترین کاری را که می‌توانی انجام دهی اما به جای این هشت ساعت مراقبه کنی، فقط خودت را خسته می‌کنی و به هدفت نمی‌رسی و از زندگی لذت نمی‌بری.

بیشترین تلاشت را بکن، تا شاید بیاموزی بی توجه به این که چه مدت مراقبه می‌کنی، می‌توانی زندگی کنی، عشق بورزی و شادمان باشی.»

قسمت های قبل را در منتخب های روزهای قبل از 26 شهریور بخوانید و بخش های بعدی کتاب را در منتخب روزهای آتی بخوانید.

برچسب ها

دیگر پست‌های دیفرمگ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن