یک دقیقه مطالعه

سومین میثاق از چهار میثاق(بخش اول)

سومین میثاق از چهار میثاق(بخش اول)

مجله آنلاین دیفرمگ؛ بریده ای از کتاب چهار میثاق اثر میگوئل روئز را با هم می‌خوانیم. اولین میثاق: با کلام خود گناه نکنید. دومین  میثاق: هیچ چیز را به خود نگیرید. سومین میثاق: تصورات باطل نکنید.

بخش اول از سومین میثاق

ما تمایل داریم که دربارۀ همه چیز تصوراتی به سر راه دهیم. مشکل این‌جاست که این تصورات را باور می‌کنیم. می‌توانیم سوگند یاد کنیم که واقعی هستند. ما درباره‌ی آنچه دیگران می‌اندیشند و یا انجام می‌دهند، تصوراتی داریم- آن‌ها را به خود می‌گیریم- آن‌وقت سرزنششان می‌کنیم و با ارسال زهر عاطفی با کلاممان، واکنش نشان می‌دهیم. به همین دلیل است که هر وقت تصواراتی به سر راه می‌دهیم، دنبال مشکل می‌گردیم. تصور می‌کنیم، تعبیر غلط می‌کنیم، مسئله را به خود می‌گیریم و از هیچ، فاجعه‌ای عظیم می‌سازیم.

همۀ غم و اندوه و ماجراهای فاجعه‌باری که در زندگی تجربه کرده‌ایم، ریشه در تصورات و به خود گرفتن مسائل دارد. کمی به خود فرصت بدهید تا حقیقت این حالت را دریابید. تمام جهانِ تسلط بر دیگران بر پایۀ تصورات ما و به خود گرفتن آنچه روی می‌دهید استوار است. تمام رویای ما از دوزخ مبتنی بر این جریان است.

منتخب روز 24 شهریور
منتخب روز 24 شهریور

یک مثال: در فروشگاه بزرگی راه می‌روید و کسی را می‌بینید که از او خوشتان می‌آید. آن شخص به طرف شما برمی‌گردد، لبخند می‌زند و بعد به راه خودش می‌رود. ممکن است براساس همین یک اتفاق، شما تصورات فراوانی بکنید. با این تصورات کلی خیال‌پردازی می‌کنید و واقعاً می‌خواهید آنها را باور کنید. از تصورات شما رویایی کامل پرداخته می‌شود، شاید به این نتیجه برسید: «اوه، این شخص واقعاً از من خوشش می‌آید.» در ذهن شما رابطه‌ای کامل از این‌جا آغاز می‌شود. شاید حتی در این سرزمین خیالی با او ازدواج هم بکنید. اما این خیال‌پردازی فقط در ذهن شما وجود دارد، در رویای شخصی شما.

تصورات به سر راه دادن در روابط انسانی یعنی دنبال مشکل گشتن. ما اغلب گمان می‌کنیم که شریک زندگی‌مان می‌داند ما چگونه می‌اندیشیم و نیازی نیست به او بگوییم چه می‌خواهیم.

این تصورات اکثراً سریع و ناخودآگاهانه ساخته می‌شوند، چون ما میثاق‌هایی داریم برای این که به این شکل ارتباط برقرار کنیم. ما توافق کرده‌ایم که پرسش کردن کار خیلی مطمئنی نیست؛ میثاق بسته‌ایم که مردم ما را دوست داشته باشند، باید بدانند که چه می‌خواهیم یا چه احساسی داریم. وقتی چیزی را باور می‌کنیم، تصور می‌کنیم که حق باماست، تا جایی که حاضریم رابطه‌ای را خراب کنیم ولی دفاع از موقعیت خود دست برنداریم.

ادامه‌ی این بخش را در منتخب روز؛ 25 شهریور ماه 1397 مطالعه فرمایید.

 

برچسب ها

دیگر پست‌های دیفرمگ

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن