یک دقیقه مطالعه

منتخب روز؛ 23 شهریور

بخش دوم از دومین میثاق

مجله آنلاین دیفرمگ؛ بریده ای از کتاب چهار میثاق اثر میگوئل روئز را با هم می‌خوانیم. اولین میثاق: با کلام خود گناه نکنید. دومین  میثاق: هیچ چیز را به خود نگیرید.

اگر کسی دربارۀ شما اظهار عقیده کند و بگوید: «هی! تو چقدر چاقی»، آن را به خود نگیرید، چون حقیقت این است که شخص مورد نظر با احساسات، باور و عقاید خود درگیر است. این شخص می‌کوشد زهرش را به سوی شما سرازیر کند، شما هم آن را می‌پذیرید، آن‌وقت این زهر از آنِ شما می‌شود.

اگر همه چیز را به خود بگیرید، به آسانی به دام این درندگان جادوگران سیاه می‌افتید. آنان می‌توانند شما را به آسانی با عقیده‌ای کوچک گیر بیاندازند و هر قدر که خواستند زهر به خورد شما بدهند، و چون شما همه‌ی حرفها را به خودتان می‌گیرید، به دام‌شان می‌افتید.

شما همه‌ی آشغال‌های عاطفی‌ای را که به خوردتان می‌دهند می‌بلعید، و این آشغال‌ها را از آنِ خود می‌کنید. اما اگر آن‌ها را به خود نگیرید، وسط دوزخ در امان خواهید بود. در امان بودن از زهر در وسط دوزخ هدیه‌ی این میثاق است.

هنگامی که آنچه را گفته می‌شود به خود می‌گیرید، احساس تقصیر می‌کنید، و واکنش شما دفاع از باورهایتان است، و اینجاست که برخورد به وجود می‌آید.شما از مسئله کوچک ماجرایی بزرگ می‌سازید، چون نیاز دارید که حق به جانب شما باشد و طرف مقابلتان خطاکار جلوه کند. شدیداً می‌کوشید که محق قلمداد شوید، و به همین دلیل عقایدتان را ابراز می‌کنید. به همین صورت هرچه احساس می‌کنید، بازتاب رویای شخصی و انعکاس میثاق شماست. آنچه می‌کنید و عقایدی که دارید، طبق میثاق‌هایی است که پذیرفته‌اید، این عقاید هیچ ربطی به من ندارند.

برای من مهم نیست که شما درباره‌ام چه می‌اندیشید و آنچه می‌اندیشید به خودم نمی‌گیرم. وقتی مردم می‌گویند: «میگوئل، تو بهترین هستی»، آن را به خودم نمی‌گیرم، و وقتی هم می‌گویند: «تو بدترین هستی»، باز هم به خودم نمی‌گیرم. میدانم وقتی شما خوشحال هستید ممکن است بگویید: «میگوئل،تو فرشته‌ای!» اما وقتی روحیه‌ی‌تان بد است، می‌گویید: «اوه، میگوئل، تو مثل شیطانی! چقدر نفرت انگیزی! چطور ممکن است این حرف ها را بزنی؟» در هر صورت روی من اثر نمی‌گذارد، چون خودم می‌دانم چه هستم. نیازی ندارم از سوی دیگران پذیرفته شوم. نیازی ندارم کسی را داشته باشم که به من بگوید: «میگوئل، تو بسیار خوب عمل می‌کنی یا بگوید: چطور جرأت کردی این کار را بکنی؟»

این میثاق را روی کاغذ بنویسید و آن را هرجا مایلید بچسبانید تا همواره به خاطرتان بیاورید که: هیچ چیز را به خود نگیرید.

اگر به این میثاق وفادار بمانید، می‌توانید با قلبی کاملاً گشوده در جهان سفر کنید، و هیچ کس به شما آسیب نخواهد زد.

منتخب روز 23 شهریور
منتخب روز 23 شهریور
برچسب ها

دیگر پست‌های دیفرمگ

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید

بستن
بستن