یک دقیقه مطالعه

بخش اول از دومین میثاق

بریده ای از کتاب چهار میثاق

مجله آنلاین دیفرمگ؛ بریده ای از کتاب چهار میثاق اثر میگوئل روئز را با هم می‌خوانیم. اولین میثاق: با کلام خود گناه نکنید. دومین  میثاق: هیچ چیز را به خود نگیرید.

سه میثاق بعدی هم زاییدۀ اولین میثاق هستند. دومین میثاق این است: هیچ چیز را به خود نگیرید.

هر اتفاقی که در اطراف شما افتاد آن را به خود نگیرید. مثالی می‌زنم: اگر من شما را در خیابان ببینم و بی آنکه شما را بشناسم بگوییم: «هی، تو چقدر احمق هستی»، مسلماً این جمله به شما برنمی‌گردد. شما اگر آن را به خود بگیرید، شما باور کنید که احمق هستید. شاید فکر کنید: «از کجا می‌داند؟ او روشن‌بین است یا هرکسی می‌تواند حماقت مرا ببیند؟»

منتخب روز 22 شهریور
منتخب روز 22 شهریور

شما آن را به خود می‌گیرید، چون با آنچه گفته شده موافق هستید. به محض این که آن را بپذیرید، زهر در درون شما جریان می‌یابد و به دام رویای دوزخ می‌افتید. آنچه باعث می‌شود به دام بیفتید، چیزی است  که ما آن را اهمیت شخصی می‌نامیم. اهمیت شخصی، یا همهه چیز را به خود گرفتن، بیانگر نهایتِ از خود راضی بودن است، چون شخص بر این تصور است که همه چیز مربوط به «من» است.

هنگامی که آنچه را گفته می‌شود به خود می‌گیرید، احساس تقصیر می‌کنید، و واکنش شما دفاع از باورهایتان است، و این جاست که برخورد به وجود می‌آید. شما از مسئله کوچکی ماجرای بزرگی می‌سازید، چون نیاز دارید حق به جانب شما باشد و طرف مقابل‌تان خطاکار جلوه کند. شدیداً می‌کوشید که محق قلمداد شوید، به همین دلیل عقایدتان را ابراز می‌کنید.

برچسب ها

دیگر پست‌های دیفرمگ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید

بستن
بستن