یک دقیقه مطالعه

منتخب روز 21 شهریور

می‌توانید به ملک فردوس درآیید، تنها با همین یک میثاق

مجله آنلاین دیفرمگ؛ بریده ای از کتاب چهار میثاق اثر میگوئل روئز را با هم می‌خوانیم. اولین میثاق: با کلام خود گناه نکنید.

به ارتباطات روزانۀ انسان‌ها نگاه کنید، و مجسم کنید که ما چند بار با کلام خود یکدیگر را جادو می‌کنیم. در طول زمان، این ارتباط به بدترین شکل «جادوی سیاه» تبدیل شده است، و ما آن را «غیبت» می‌نامیم.

غیبت بدترین نوع جادوی سیاه است، چون زهر خالص است. ما از طریق میثاق‌ها آموخته‌ایم که چگونه غیبت کنیم. وقتی بچه بودیم، می‌شنیدیم که بزرگسالان دوروبر ما غیبت می‌کنند و تمام مدت دربارۀ دیگران ابراز عقیده می‌نمایند. آن‌ها دربارۀ کسانی که اصلاً نمی‌شناختند، عقایدی ابراز می‌کردند. همراه با این عقاید، سم عاطفی منتقل می‌شد، و ما می‌آموختیم که این طریقه ی عادی ارتباط برقرار کردن است.

منتخب روز 21 شهریور
منتخب روز 21 شهریور

ملاحظه کنید که چقدر وقت صرف غیبت کردن دربارۀ کسی کرده‌اید که بیش از همه دوست می‌دارید، تا دیگران را قانع کنید که از نقطه‌نظر شما حمایت کنند. چندبار توجه دیگران را جلب کرده‌اید و علیه محبوب خود سم‌پاشی کرده‌اید تا دیگران به شما حق بدهند؟ عقیدۀ شما فقط نقطه‌نظر شماست، الزاماً صحیح نیست. عقیده‌ی شما ناشی از باورهای شماست، ناشی از منیّت شما و رویاهای شما. ما همه این زهر را می‌آفرینیم و آن را انتشار می‌دهیم، فقط به این قصد که احساس کنیم حق با ماست.

شما می‌توانید تنها با عمل به میثاق اول، از دوزخ خارج شوید. هم‌اکنون من این بذر را در ذهن شما می‌کارم. این‌که این بذر رشد کند یا نه، تنها بستگی به حاصلخیزی ذهن شما برای بذرهای عاشقانه دارد. دیگر به عهده‌ی خود شماست که این میثاق را با خود ببندید:

من با کلام خود گناه نمی‌کنم. اگر این بذر را تغذیه کنید، به مرور که در ذهن شما رشد میکند، بذرهای عاشقانه‌ی دیگری را به وجود می‌آورد که جای بذرهای ترس را می‌گیرندو اولین میثاق نوع بذری را که اندیشه‌ی شما برای آن حاصلخیز است، عوض می‌کند.

با کلام خود گناه نکنید. کلام را برای شریک کردن دیگران در عشق به کار بگیرید. از «جادوی سفید» استفاده نمایید، و از خودتان آغاز کنید. به خود بگویید که چقدر شگفت انگیز هستید، چقدر عالی هستید.

تصور کنید که با معصومیت کلام چه‌ها میتوانید خلق کنید. با معصومیت کلام میتوانید درست در میان هزاران انسان دیگر که در دوزخ زندگی میکنند در بهشت زندگی کنید، چون شما نسبت به دوزخ مصونیت دارید.

می‌توانید به ملک فردوس درآیید، تنها با همین یک میثاق: «با کلام خود گناه نکنید.»

برچسب ها

دیگر پست‌های دیفرمگ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید

بستن
بستن