یک دقیقه مطالعه

معلم

داستان کوتاه آموزنده

هر روز چند دقیقه مطالعه کوتاه در منتخب روز مجله ایده و آموزش دیفرمگ

معلمی فرزانه که همراه یکی از شاگردان‌اش در جنگلی قدم می‌زد، جلوی یک نهال کوچک ایستاد.

معلم، نهال کوچکی را که تازه از زمین روییده بود، نشان داد و به شاگردش گفت: «آن نهال را از زمین بیرون بکش.» پسرک جوان آن را با انگشتانش راحت بیرون کشید. بعد، معلم به نهالی که کمی محکم‌تر به نظر می‌رسید و ارتفاعش تا زانوهای پسرک بود، اشاره کرد و گفت: «حالا این یکی را بیرون بکش» پسرک با کمی تلاش آن نهال را هم از ریشه بیرون کشید. معلم گفت: «حالا نوبت این یکی‌ست» و با سرش به درختچه‌ی کاملاً رشد یافته و سرسبزی که هم قد خود پسرک بود، اشاره کرد.

پسرک با تلاش زیاد و با تمام قدرت‌اش و در ضمن، استفاده از سنگ و چوب برای اهرم کردن زیر ریشه‌های آن درختچه، بالاخره موفق شد و آن را بیرون کشید.

بعد، معلم گفت: «حالا دوست دارم این یکی را از زمین بیرون بکشی.»

پسرک جوان، نگاه معلم‌اش را دنبال کرد و متوجه درخت بلوط تنومند و بسیار بلندی شد که به سختی می‌توانست نوکش را ببیند. از آن‌جایی که تلاش و تقلای زیادش در بیرون کشیدن نهال‌های به مراتب کوچک‌تر قبلی را درک کرده بود، خیلی ساده به معلمش جواب داد: «متاسفم، از پس این یکی برنمی‌آیم.»

روز 18 شهریور
روز 18 شهریور

معلم گفت: «پسرم، تو همین الان قدرتی را که عادت‌ها روی زندگی‌ات خواهند داشت، نشان دادی! هرچه این عادت‌ها قدیمی‌تر باشند، بزرگ‌تر می‌شوند، ریشه‌های‌شان عمیق‌تر می‌شود و سخت‌تر از ریشه بیرون ‌می‌آیند.

بعضی از آن‌ها خیلی بزرگ می‌شوند و ریشه‌های خیلی عمیقی پیدا می‌کنند طوری‌که حتی جرأت نمی‌کنی برای از بین بردنشان تلاش کنی.»

ارسطو نوشته است: «ما همانی هستیم که مکرر انجام می‌دهیم.»

تکرار یک انتخاب عادت می‌شود

عضویت در کانال تلگرام دیفر مگ

برچسب ها

دیگر پست‌های دیفرمگ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید

بستن
بستن