یک دقیقه مطالعه

منتخب روز؛ 15شهریور

لا إله إلا الله

هر روز چند دقیقه مطالعه کوتاه در منتخب روز مجله ایده و آموزش دیفرمگ

لالایی پیغمبران

آدم وجدان دارد و به یک کسی که علاقه دارد اما مرتب رویش کار می‌کند و بهتر و بهتر می‌شود. خدا را همه ما دوست داریم، شما دوست دارید، من دوست دارم، همه دوست داریم ولی هر کس بیشتر «اَحَبّ» باشد او بهتر است. اَحَبّ یعنی بیشتر دوست بدارد. به طوریکه اگر او را دوست داشت تا دیگر همه چیز از نظرش افتاد آن نورعَلی نور است. اصلاً دیگر چیزی نبود که بزرگی و کوچکی‌ش باشد. خدا که بزرگ هست؛ اگر در نظر انسان هم شناخته شود و آشنا بشود، دید آدم پُر می‌شود. دید ظاهرت و دید باطنت پر می‌شود.

خالق هر شیءِ زیبایی خداست. آدم چیزهای زیبا را علاقه پیدا می‌کند، آن وقت خالق زیبا را علاقه پیدا نکند؟! بلکه هنوز نرسیده و آشنا نشده است. بگویید ببینم زیبا زیباست یا خالق زیبا زیباست؟ آیا یک چیز زیبایی که خیلی قشنگ است؟ قطعاً او زیباتر است که اینها را می‌سازد و بیرون می‌دهد.

تمام زیبایی‌ها در عالم، در آسمان‌ها، در زمین‌ها، درخت‌ها و گیاهان را که بگردی و هر چیز خوش‌بو، خوش عطر و خوش‌رو را که می‌بینی خالقش قشنگ‌تر است که این‌ها را بیرون می‌دهد.

منتخب روز 15شهریور
منتخب روز 15شهریور

لذا می‌گویند: لا اله إلا الله. یعنی «لا» این خوشگل‌ها «لا» این زیباها «لا»، این‌هایی که می‌بینی «لا،لا،لا». این «لالا» که می‌گویی و به بچه می‌گویی «لالا» می‌دانی یعنی چه؟ یعنی بچه جان آن‌طوری که فکر می‌کنی نیست؛ لا! آن وقت بچه خوابش می‌برد.

با «لا لا» بچه را می‌خوابانند. پیغمبر (ص) هم با «لا لا» ما را می‌خواباند. آنجا «لا» آنجای دیگر هم «لا»، «لاإله»، «لاإله».

بچه را به سینه می‌چسبانی و سه چهار تا لا بگویی بچه خوابیده است. بچۀ حرف‌شنو این طور است که همۀ آن گریه‌هایی که می‌کرد را خراب کرد، حتی شیر هم دیگر نمی‌مکد. شیری که عاشقش بود و می‌مکید را هم نمی‌مکد! چرا؟ چون دو سه تا «لا» به او گفتی! «لا» چقدر فطرت را راحت می‌کند. حالا که «لا» اینجورش می‌کند آن وقت ببین «الله» چکارش می‌کند!!!

منبع: گزیده‌ای از کتاب طوبای مُحَبّت (مجالس حاج محمد اسماعیل دولابی«ره»)

عضویت در کانال تلگرام دیفر مگ

برچسب ها

دیگر پست‌های دیفرمگ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن