مادر و کودک

نحوه آموزش حجاب برای کودکان

کودک و حجاب

پوشیدگی و حجاب یکی از اصول مهم احکام الهی است که رعایت کردن آن نه تنها سبب تحکیم خانواده می شود، بلکه امنیت و آرامش روانی جامعه را نیز در پی خواهد داشت.

بیشتر محققان مذهبی بر این باورند که بهترین روش برای نهادینه کردن حجاب در کودکان روش الگو سازیی و تقلید است. اگر دقت کرده باشید کودکان آینه وار رفتار پدر و مادرشان را تقلید می کنند و همین امر نشان دهنده آن است که یکی از اساسی ترین الگو ها محیط خانه و خانواده است.

 

نحوه آموزش حجاب برای کودکان
نحوه آموزش حجاب برای کودکان

نحوه آموزش حجاب برای کودکان

اگر دوست دارید فرزندتان از همان کودکی با ماهیت اصلی حجاب و حد و حدود کامل آن آشنا شود و در نوجوانی و جوانی تابع همان ارزش ها عمل کند به روش های تربیتی که تاکید شده است اهمیت دهید و آن ها را در راستای این امر مهم به کار بگیرید.

باید بدانید که در روش تربیتی و آشنا کردن کودکتان با حجاب نه در آن افراط کنید و نه تفریط. (یعنی نه کمتر از حد و حدودش به او یاد دهید و نه بیشتر.) پس ابتدا بهتر است که حجاب را کامل برای او یاد دهید. تجربه نشان داده والدینی که حجاب را کمتر از حد و حدودش  معرفی کرده اند، فرزندشان در سن نوجوانی و یا جوانی به مقوله ی حجاب بی اهمیت شده است.آموزش در سنین کودکی بسیار ارزشمند است و آن را نباید به دوران نوجوانی موکول کرد.

 

بنا به فرمایش امیرالمونین حضرت علی علیه السلام:

“العملمُ منَ الصغر کالنقش فی الحَجَر” یادگیری در سنین کودکی تا سالهای زیادی در وجود فرزند می ماند همچون نقشی که روی سنگ حکاکی می شود. پس هر چه را که می خواهید فرزندتان به آن احساس مسئولیت و عمل کند بهتر است، از کودکی در او نهادینه کنید.

کودکان به دلیل آنکه ذهنشان آنقدر رشد نداشته تا با توضیحات منطقی ما متوجه همه چیز شوند. بنابراین بهتر است، برایشان همان طور که گفتیم ، از روش الگوسازی در کودکان استفاده کنیم، حال می خواهد به صورت کتاب، داستان پردازی، نقاشی، باشد یا تمثیل و شعر و قصه های جذاب، تا آن ها در دنیای کودکانه شان مشتاق به اوامر الهی شوند.

ان شاالله مجله ی ایده و آموزش دیفرمگ سعی دارد تا در مقالات بعدی بخش های جذاب را برای تربیت کودکان در مقوله ی حجاب در اختیار شما مخاطبان گرامی قرار دهد.

در آخر اگر تجربه ای درباره ی این موضوع دارید در دیدگاه این قسمت و یا در قسمت دیفرگپ به صورت تاپیک  بیان فرمایید.

 

منبع
گروه ایده و آموزش دیفرمگ
برچسب ها

دیگر پست‌های دیفرمگ

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن