یک دقیقه مطالعه

بریده ای از کتاب چهار میثاق

تسلط بر رفتارهای خویشتن

مجله آنلاین دیفرمگ؛ بریده ای از کتاب چهار میثاق اثر میگوئل روئیز را با هم می‌خوانیم.

تسلط بر رفتارهای خویشتن

تصور کنید یک روز صبح زود که از خواب بیدار می‌شوید، پر از شور و شوق هستید. احساس خوبی دارید. شاد و سرشار از انرژی هستید تا روزتان را آغاز کنید. بعد موقع صبحانه با همسرتان دعوا می‌کنید و سیلی از عواطف ناخوشایند شما را دربر می‎‌گیرد. عصبانی می‌شوید و در احساس خشم مقدار زیادی از اقتدار شخصی خود را تلف می‌کنید.

پس از دعوا احساس می‌کنید که خالی شده‌اید و فقط دلتان می‌خواهد بروید گریه کنید. به قدری خسته هستید که به اتاقتان می‌روید، از حال می‌روید، و سعی می‌کنید بهبود پیدا کنید. تمام روز را غرق در عواطف ناخوشایند سر می‌نمایید. انرژی کافی برای بیرون رفتن ندارید و تنها چیزی که می‌خواهید، فاصله گرفتن از همه کس و همه چیز است.

ما هر روز با مقداری انرژی روانی، عاطفی و جسمی از خواب برمی‌خیزیم ، و این انرژی را طی روز مصرف می‌کنیم. اگر به عواطفمان اجازه دهیم که همه‌ی انرژی ما را مصرف کنند، دیگر انرژی‌ای برای تغییر زندگی یا نیرو دادن به دیگران نخواهیم داشت.

منتخب روز 29 شهریور
تسلط بر رفتارهای خویشتن

ذهن بشری

تصور کنید که ذهن انسان هم مثل پوست اوست. وقتی به پوست سالم دست می‌زنید احساس بسیار خوشایندی پیدا می‌کنید. پوست برای لمس کردن ساخته شده است و احساس لمس کردن شگفت انگیز است. حالا تصور کنید که پوست شما زخمی و چروک شده است. اگر به پوست زخمی دست بزنید به آن صدمه می‌زنید، پس سعی میکنید آن را بپوشانید و محافظت کنید، دوست ندارید کسی به زخم شما دست بزند چون آزار می‌بینید.

می‌توانید تصور کنید که اگر همه انسانها ناراحتی پوستی داشته باشند ما چگونه رفتار خواهیم کرد؟ مسلماً به سختی یکدیگر را در آغوش میگیریم چون این کار بسیار دردناک است. بنابراین نیاز پیدا می‌کنیم که بین خود و دیگران فاصله زیادی ایجاد کنیم.

ذهن بشری دقیقاً به پوست زخمی و چرکین می‎‌ماند. هر انسانی جسمی عاطفی دارد که کاملاً از زخم های چرکین پوشیده شده است. هر زخمی با یک سم عاطفی چرکی شده _مثل نفرت، خشم، حسادت و غم_ یک عمل غیرعادلانه زخمی را در ذهن ما می‌گشاید و ما با سم عاطفی واکنش نشان می‌دهیم، به دلیل باورها و مفاهیمی که درباره‌‌ی بی‌عدالتی و انصاف در سر داریم.

ذهن به قدری زخمی و پر از سم است که همه این ذهن زخمی و مسموم را طبیعی می‌دانند، چون روند اهلی شدن آنرا ایجاد کرده است. این وضعیت عادی تصور می‌شود ولی من می‌توانم به شما بگویم که عادی نیست.

عضویت در کانال تلگرام دیفرمگ

برچسب ها

دیگر پست‌های دیفرمگ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن