روانشناسی‌

مقایسه خواهران و برادران

والدین سمی

مقایسه خواهران و برادران

مجله آنلاین دیفرمگ-روانشناسی کودک و والدین؛ بعضی از والدین سمی همواره یکی از فرزندانشان را هدف قرار می‌دهند و او را با خواهر یا برادرش مقایسه می‌کنند. در اصل هدف آنان این است که بچه احساس کند به‌اندازه کافی یا به‌اندازه‌ی مثلاً خواهرش برای جلب محبت والد یا والدینش تلاش نمی‌کند.

این انگیزه در کودک باعث می‌شود که هر کاری از دستش برمی‌آید انجام دهد، تا والدش او را هم به‌اندازه‌ی خواهرش دوست داشته باشد. غالباً دیده‌شده والد نادان این رفتار را زمانی با فرزندش می‌کند که، او را قدری مستقل و با اعتمادبه‌نفس ببیند و این چیزی نیست که باعث خوشحالی والدی سمی بشود که خواهان فرزندی وابسته است.

این والدین غافل از این هستند که این روش رفتاری غلط اغلب مانع به وجود آمدن عشق و علاقه‌ی عمیق و واقعی بین خواهران و برادران می‌شود و تازه حس حسادت و رقابت را هم در آنان دامن می‌زند. از آسیب‌های دیگر ناشی از این رفتار، تضعیف اعتمادبه‌نفس کودک است.

مقایسه خواهران و برادران
مقایسه خواهران و برادران

البته گاهی قصد والدین از این مقایسه صرفاً تشویق کودک ضعیف‌ترشان به تلاش بیشتر است. اما این رفتار نه‌تنها کوچک‌ترین تأثیر کارآمدی در تشویق کودک ندارد، بلکه همان آسیب‌های ذکرشده را در کودک موجب می‌شود.

زمانی که والدین با ترفندهای مختلف قصد کنترل فرزندان خود را داشته باشند، فرزندان معمولاً به دو شکل مختلف واکنش نشان می‌دهند:

1)عنان اختیار خود را به دست والدین می‌سپارند و تسلیم می‌شوند.

2)زیر بار نمی‌روند و به عناد و لجبازی دست می‌زنند یا کاملاً عصیان می‌کنند.

برچسب ها

دیگر پست‌های دیفرمگ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن