ژاپنملل

سایکیو یاکی(ماهی پخته شده با میسوی سایکیو)

غذای ژاپنی

این طرز تهیه متنوع ماریناد(مایه مخصوص خواباندن)، با صدها سال قدمت را می‌توان برای ماهی، مرغ یا گوشت مورد استفاده قرار داد. من عاشق آن نوعی هستم که یکی از بزرگترین سرآشپزهای بزرگ دنیا آن را آموزش داد و همواره پخته می‌شود. میسوی سایکو، شیرین و بی‌رنگ است و به زیبایی با ماهی ترکیب می‌شود.

پیشنهاد سرآشپز کمی ترشی زنجبیل هنگام سرو کنار غذا است.

اگرچه سیر در ژاپن زیاد محبوب نیست، تتسودا واکویا می‌گوید: “اگر زنجبیل دوست دارید، زنجبیل اضافه کنید. اگر مایلید کمی سیر اضافه کنید. در آخر این شما هستید که می‌خواهید آن را میل کنید!” شما باید زنجبیل را رنده کنید. شما باید در امتداد طول آن بسابید نه در خلاف بافت ریشه‌های آن.

مناسب 4 نفر

مواد لازم برای تهیه سایکویاکی:

یک پیمانه میسوی سایکو
2 قاشق غذاخوری سرکه
2 قاشق غذاخوری سرکه شیرین
یک قاشق غذاخوری زنجبیل، رنده شده
نصف یک حبه سیر، له شده
2 قاشق غذاخوری روغن هسته انگور
4 عدد فیله ماهی، بدون پوست
غذای ژاپنی
غذای ژاپنی

میسو و سرکه شیرین را در یک کاسه باهم مخلوط کنید. زنجبیل و سیر راهم اضافه نموده، هم بزنید و روغن هسته انگور را به آن بیافزایید. کمی از مایه ماریناد را کف یک ظرف مستطیل شکل کوچک پخش کنید. یک تکه ماهی روی آن قرار دهید، طوریکه بخش گوشتی آن به سمت پایین باشد و سطح آن را با مایه ماریناد بپوشانید. یک ماهی دیگر را بالای ماهی اول گذاشته و با ماریناد بیشتری بپوشانید. روی کاسه را بپوشانید و اجازه دهید به مدت یک شب بماند.

مایه ماریناد را از روی ماهی پاک کنید و آن را روی یک سینی فر بگذارید، طوریکه پوست آن به سمت بالا باشد و در یک کباب‌پز بپزید تا رنگ آن طلایی مایل به قهوهای شود. غذا را همراه ترشی زنجبیل سرو نمایید.

منبع متن: کتاب فود سفری نشر بهینه فراگیر

 

برچسب ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن