ترکیه

روش درست کردن قهوه ترک

روش دم کردن قهوه ترک از اهمیت بالایی برخوردار است

مجله آنلاین دیفرمگ- یکی از محبوب‌ترین نوشیدنی‌های گرم قهوه‌ی ترک است، از دانه‌های کاملا برشته شده قهوه تولید می‌شود که به صورت بسیار ریز  آسیاب شده است.

روش دم کردن قهوه ترک از اهمیت بالایی برخوردار است که در این مقاله، نکاتی را در این خصوص به شما آموزش می‌دهیم.
روش درست کردن قهوه ترک
روش درست کردن قهوه ترک

قبل از شروع به نکات زیر توجه کنید:

  • از آب خنک و تازه برای دم کردن قهوه استفاده نمایید.
  • سایز قهوه‌جوش خود را متناسب با تعداد نفرات انتخاب نمایید به شکلی که هرگز بخشی از قهوه‌جوش خالی نماند.
  • شعله اجاق گاز خود را متناسب با سایز قهوه‌جوش انتخاب نمایید.
  • از برند‌های نام آشنا که در زمینه تولید قهوه فعالیت دارند استفاده کنید و از خریداری قهوه‌هایی که درب بسته‌بندی آنها باز است خودداری نمایید.
روش درست کردن قهوه ترک

شروع به کار

به صورت استاندارد، می‌توانید به تعداد هر نفر، یک قاشق مربا‌خوری سر خالی، قهوه ترک را داخل قهوه‌جوش بریزید. سپس با توجه به ذائقه افراد، چند حبه قند را به آن اضافه کنید و آب را به داخل قهوه‌جوش بریزید. در اینجا ذکر این نکته مهم است که قهوه‌جوش مناسب، دارای دهانه‌ای باریک است.

همانطور که اشاره شد، باید آب را تا اندازه‌ای بریزید که تقریبا یک بند انگشت از بالای قهوه‌جوش خالی بماند. سپس محتویات داخل قهوه جوش را هم بزنید تا قهوه و قند کاملا در آب حل شود.

شعله اجاق گاز را متناسب با اندازه قهوه‌جوش خود انتخاب کنید و حرارت آن را روی کم‌ترین حد ممکن تنظیم نمایید. قاشق را از داخل قهوه‌جوش خارج نموده و آن را روی شعله قرار دهید. هرگز زمانی که قهوه‌جوش روی حرارت است، آن را هم نزنید.

زمانی که کف قهوه در فضای بالای قهوه‌جوش ظاهر شد، آن را از روی حرارت بردارید و با یک قاشق، به آرامی کف را در فنجان‌ها بریزید و مجدد قهوه‌جوش را روی حرارت ملایم قرار دهید تا کف بیشتری به شما بدهد. شما می‌توانید این کار را تا قبل از جوش آمدن قهوه ادامه دهید ولی یادتان باشد که قهوه هرگز نباید بجوشد.

زمانی که قهوه به مرز جوشیدن رسید، شعله اجاق گاز را خاموش کرده و محتویات داخل آن را هم بزنید و داخل فنجان بریزید.

آداب نوشیدن قهوه ترک

معمولا قهوه ترک را آرام می‌نوشند. بهتر است قبل از مصرف قهوه، مقداری آب بنوشیم تا مزه دهان تازه شده و از طعم قهوه لذت ببریم به همین جهت معمولا در کنار سرو قهوه ترک، کمی آب خنک نیز وجود دارد.

مهم است که با بزرگ‌ترین مهمان جمع به عنوان نشانه احترام نوشیدن قهوه را شروع کنید و اگر این کار را نکنید بی‌ادبی تلقی می‌شود. از آنجا که قهوه ترک بسیار خالص است، مرسوم نیست که بیش از یک فنجان بنوشید.
منبع
plus.romis
برچسب ها

دیگر پست‌های دیفرمگ

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن